Zdieľať:

K čomu sú dobré menštruačné nohavičky?

Okrem poskytovania ochrany počas menštruácie je možné dobré menštruačné nohavičky nosiť každý deň, čo pomôže proti každodenným starostiam a vy sa zbavíte strachu po celý mesiac. Tu sú možné použitia:

Cítiť v nich zápach? Veľa žien sa obáva zápachu, avšak menštruačné nohavičky nemajú zápach zvonku – zápach menštruačnej krvi je možné cítiť až po hodinách a aj to iba zvnútra (tj. pri ich vyzlečení).

Vidieť na nich krv? Savá vrstva je obyčajne z čierneho materiálu – na ňom nie je viditeľná krv. Nie, že by sme sa mali hanbiť alebo báť krvi, ale je pekné, že toho nemusíte príliš vidieť! Mnohé ženy sa dokonca čudujú či vôbec menštruujú. Krv sa do nich vstrebáva veľmi ľahko a nikdy vám nepretečie na džínsy, sukňu alebo čokoľvek, čo máte na sebe.

A čo pocit vlhka? Úprimne, človek (žena) sa až čuduje, aké suché sú absorpčné nohavičky, aj keď v nich celé hodiny krvácal. Samozrejme, záleží na značke a jej absorpčnosti.

Čo hovorí na menštruačné nohavičky gynekológ?

„Menštruačné nohavičky sú bezpečné a komfortné,“ píše MUDr. Radka Gregorová, gynekologička z Lékařského domu Praha 7 na webstránke vitalia.cz.
mudr-radka-gregorova
“Vzhľadom k funkčnému zloženie menštruačných nohavičiek nevidím v dĺžke nosenia až na dvanásť hodín problém. Určite tiež záleží tiež na tom, ako silnú menštruáciu žena má. Z hygienického hľadiska to nie je príliš dlhá doba. Spomedzi všetkých menštruačných pomôcok by som radila menštruačné nohavičky na popredné miesto hlavne z dôvodu bezpečnosti a komfortu.”

Ako sa starať o menštruačné nohavičky?

Po použití namočiť

Po použití menštruačné nohavičky namočte do studenej vody, nechajte ich odmočiť. Môžete dať do vody trochu octu. Potom ich opláchnite.

Pranie

Ak nohavičky budete prať v práčke, najskôr ich dajte do pracieho sieťovaného vrecúška. Perte je použitím delikátneho pracieho cyklu. Ak chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie, perte ich ručne s použitím jemného pracieho prostriedku.

Sušenie

Nesušte nohavičky v sušičke! Položte ich narovno alebo zaveste aby sa zachovala integrita funkčnej vrstvy. Kvalitné nohavičky vyschnú do 24 hodín. Neodporúčame sušiť na priamom slnku či na horúcom radiátore.

Zaobchádzanie

Máte obavu, že vytvoria škvrny alebo zápach? Pridajte do studenej vody pred praním trochu octu. Ak sa budete o ne starať a prať ich ručne, vydržia vám až 5 rokov.

Koľko menštruačných nohavičiek budem potrebovať?

Ak s nimi začínate, kúpte si 2-3 nohavičky. Skúšajte ich v dňoch, keď ste v pohodlí domova. Začnite s tými, čo majú najväčšiu absorpciu. Ak vám vyhovujú, môžete si potom kúpiť aj nohavičky s nižšou absorpciou pre ľahšie dni. Tie noste deň-dva pred termínom menštruácie, aby nedošlo k najhoršiemu.

Ak sa rozhodnete, že absorpčné menštruačné nohavičky je to, čo chcete používať, budete potrebovať sadu na takmer celý cyklus, to znamená dvoje na deň, aby ste ich nemuseli prať každý deň. Je dobré mať aj jedny či dvoje špeciálne navrhnuté na bezstarostnú noc – tie majú absorpčnú vrstvu vyvedenú až na vrch zadnej časti a viac látky na bokoch.

Ako zistím, koľko skutočne krvácam počas menštruácie?

Väčšina žien stratí medzi 10 – 80 ml krvi počas 2 až 7 dní avšak priemerné množstvo krvi, ktoré vylučuje ženské telo počas menštruácie, je 50 ml. To je asi 2 – 3 polievkové lyžice (14 ml) alebo 6 čajových lyžičiek (5 ml). Takto sa dá odhadnúť, aké nohavičky potrebujete:

Ak používate menštruačný kalíšok, je to najjednoduchšie. Mnohé majú mierkové čiary a tak viete zistiť, koľko kvapaliny je po vytiahnutí vo vnútri. Aj keď ten váš to nemá, vylejte krv a zmeraj počet čajových lyžičiek (5 ml) po predchádzajúcu úroveň.

Ak používate vložky alebo tampóny, meranie je o niečo zložitejšie. Jeden plne namočený sanitárny produkt normálnej veľkosti pojme asi 5 ml (pre konkrétnu značku produktu si pozrite informácie na obale). Spočítajte všetky použité produkty.

Po použití môžete tiež vložky alebo tampóny odvážiť , spočítať ich množstvo a potom odčítať hmotnosť rovnakých nepoužitých výrobkov. Pozor: Sušená krv váži menej ako mokrá krv.

Vedeli ste, že...